Jdi na obsah Jdi na menu
 


Texty jiných autorů

Zde se budou objevovat případné texty jiných autorů. Některé texty jsou ve formátu pdf.

 

 

 

Příspěvky

Stát a jeho apetit od Tomáše Macháčka

5. 2. 2015

| Rubrika: Texty jiných autorů

Možná jste se již setkali někde v diskuzi s tvrzením, že poválečný „sociální“ stát díky vysokým daním rozdával plnými hrstmi obyvatelstvu celoroční nadílku, jenže pak přišli na scénu zákeřní „neoliberálové“, naprosto rozložili stát a dnes už tak v podstatě stát nic neřídí, do ničeho nemluví. Sepsal Tomáš Macháček.

 

Centralizace vede k chudobě od Hanse Hermanna Hoppeho

28. 1. 2015

| Rubrika: Texty jiných autorů

Hans Hermann Hoppe o centralizaci a secesi pro The Brussels Journal.
Přeložil Tomáš Macháček.

 

Logická krása libertariánství od Hanse Hermanna Hoppeho

14. 1. 2015

| Rubrika: Texty jiných autorů

Brazilský filozofický časopis Dicta & Contradicta zpovídá Hanse Hermanna Hoppeho, 15. července 2013.
Přeložil Tomáš Macháček.

 

Národní osvobození od M. N. Rothbarda

21. 10. 2014

| Rubrika: Texty jiných autorů

Nedávné nepokoje a v podstatě občanská válka v severním Irsku ukazuje (libertariánům i světu jako celku), jak důležitá je snaha o a dosažení cíle národního osvobození pro všechen utlačovaný lid. Kromě toho, že jde o nezbytnou podmínku k dosažení spravedlnosti, národní osvobození je jediným řešením velkých světových problémů územních rozporů a utiskující národní vlády. Přesto příliš mnoho anarchistů a libertariánů chybně pohrdá myšlenkou národního osvobození a nezávislosti jako jednoduše zakládání dalších národních států. Tragicky si neuvědomují, že přijímáním tohoto postoje, se stávají pevnými, objektivními podporovateli nabobtnalých, imperialistických národních států dneška (Původně vyšlo v Libertarian Forum, sv. 1, č. 11, 1. září 1969. Přeložil Tomáš Macháček).

 

Desocializace ve sjednoceném Německu od Hanse Hermanna Hoppeho

14. 10. 2014

| Rubrika: Texty jiných autorů

Desocializace ve sjednoceném Německu (The Review of Austrian Economics, sv. 5, č. 2 (1991) od Hanse Hermanna Hoppeho. Hans Hermann Hoppe, významný americký společenskovědní učenec německého původu, je autorem tohoto pozoruhodného článku z roku 1991. Hoppe využívá svých rozsáhlých znalostí (zejména ekonomie rakouské školy a historie) a systematicky krok za krokem rekonstruuje politicko-hospodářské dějiny obou německých států. (Přeložil Tomáš Macháček).