Texty jiných autorů
Zde se budou objevovat případné texty jiných autorů. Některé texty jsou ve formátu pdf.
Příspěvky
5. 2. 2015
Stát a jeho apetit od Tomáše Macháčka
Možná jste se již setkali někde v diskuzi s tvrzením, že poválečný „sociální“ stát díky vysokým daním rozdával plnými hrstmi obyvatelstvu celoroční nadílku, jenže pak přišli na scénu zákeřní „neoliberálové“, naprosto rozložili stát a dnes už tak v podstatě stát nic neřídí, do ničeho nemluví. Sepsal Tomáš Macháček.
28. 1. 2015
Centralizace vede k chudobě od Hanse Hermanna Hoppeho
Hans Hermann Hoppe o centralizaci a secesi pro The Brussels Journal.
Přeložil Tomáš Macháček.
14. 1. 2015
Logická krása libertariánství od Hanse Hermanna Hoppeho
Brazilský filozofický časopis Dicta & Contradicta zpovídá Hanse Hermanna Hoppeho, 15. července 2013.
Přeložil Tomáš Macháček.
21. 10. 2014
Národní osvobození od M. N. Rothbarda
Nedávné nepokoje a v podstatě občanská válka v severním Irsku ukazuje (libertariánům i světu jako celku), jak důležitá je snaha o a dosažení cíle národního osvobození pro všechen utlačovaný lid. Kromě toho, že jde o nezbytnou podmínku k dosažení spravedlnosti, národní osvobození je jediným řešením velkých světových problémů územních rozporů a utiskující národní vlády. Přesto příliš mnoho anarchistů a libertariánů chybně pohrdá myšlenkou národního osvobození a nezávislosti jako jednoduše zakládání dalších národních států. Tragicky si neuvědomují, že přijímáním tohoto postoje, se stávají pevnými, objektivními podporovateli nabobtnalých, imperialistických národních států dneška (Původně vyšlo v Libertarian Forum, sv. 1, č. 11, 1. září 1969. Přeložil Tomáš Macháček).
14. 10. 2014
Desocializace ve sjednoceném Německu od Hanse Hermanna Hoppeho
Desocializace ve sjednoceném Německu (The Review of Austrian Economics, sv. 5, č. 2 (1991) od Hanse Hermanna Hoppeho. Hans Hermann Hoppe, významný americký společenskovědní učenec německého původu, je autorem tohoto pozoruhodného článku z roku 1991. Hoppe využívá svých rozsáhlých znalostí (zejména ekonomie rakouské školy a historie) a systematicky krok za krokem rekonstruuje politicko-hospodářské dějiny obou německých států. (Přeložil Tomáš Macháček).