Jdi na obsah Jdi na menu
 


Texty jiných autorů

Zde se budou objevovat případné texty jiných autorů. Některé texty jsou ve formátu pdf.

 

 

 

Příspěvky

19. 7. 2018

Pravičákova online rukověť podruhé

Před dvěma lety vyšel na mises.cz (https://www.mises.cz/clanky/pravicakova-online-rukovet-2030.aspx) mnou sestavený seznam zajímavých webů, vhodných pro pravicově smýšlející publikum. Za ty dva roky proběhly určité změny, nicméně tento seznam považuji stále za velmi slušný.

 
Celý příspěvek

3. 7. 2018

Vládní výživová politika: Velké, tlusté selhání

Ve své knize "The Big Fat Surpise", Nina Teicholz polemicky tvrdí, že výživové směrnice USA velkou měrou přispěly k vzestupu nemocí srdce a k obezitě u americké populace. Od roku 1961, kdy American Heart Association (AHA) spojila konzumaci nasycených tuků s nemocemi srdce, se vládní byrokraté a tvůrci politik pustili do nízko tučné křížové výpravy. I přes horlivou kampaň ve prospěch nízkotučné diety obezita roste alarmujícím tempem a nemoci srdce zůstávají hlavní příčinou úmrtnosti v USA (pro grafy viz originál).

 
Celý příspěvek

3. 6. 2018

4000 let cennové kontroly

Tabulky, o kterých se tvrdí, že jsou o 200 let starší než babylonský Chammurapiho zákoník, které byly právě přeloženy, ukazují, že starověké sumerské království Eshnunna mělo mzdovou a cenovou kontrolu. Tato zpráva by neměla být překvapivá. Chammurapiho zákoník samotný (objeven roku 1902), který byl vyhlášen před rokem 2000 před Kristem, stanovil ceny, mzdy, úrokové míry a poplatky. Cenová kontrola je tak přinejmenším okolo 4000 let stará.

 
Celý příspěvek

17. 4. 2018

Nerovnost, kapitál a problém Pikettyho

Esej o knize "Anti-Piketty: Capital for the 21st Century" (autoři Jean-Philippe Delsol, Nicolas Lecaussin, and Emmanuel Martin, eds. Cato Institute, 2017).

 
Celý příspěvek

20. 2. 2018

Jak patentový troll bratří Wrightů dusil inovace

Standartní obhajobou patentové ochrany je to, že bez vládou garantovaného monopolu by u inovací došlo k prudkému poklesu jejich množství. Lidé inovují, jen pokud očekávají, že vydělají peníze, a tato forma ekonomického protekcionismus je tak v kapitalistické ekonomice nutná.

 
Celý příspěvek

4. 2. 2018

Totální válka

Knížata starého režimu toužila po rozmachu. Využívala každé příležitosti k vedení válek a dobývání. Organizovala – poměrně malé – armády. Tyto armády bojovaly své bitvy. Občané nenáviděli války, které pro ně znamenaly zlo a daňové zatížení. Ale výsledek kampaní je nezajímal. Bylo pro ně více či méně nepodstatné, zda jim vládl Habsburk anebo Bourbon. V těch dnech Voltaire prohlásil: „Lidé jsou neteční k válkám svých vládců.“

 
Celý příspěvek

9. 1. 2018

Pravicový populismus od Murraye Rothbarda

No, tak konečně dostali Davida Dukea. Že jim ale nahnal vítr! Byla k tomu třeba masivní kampaň hysterie, strachu a nenávisti, uspořádané všemi křídly vládnoucí elity. Od oficiální pravice k levici, od prezidenta Bushe a oficiální Republikánské strany, přes New York a Washington řízená národní média, přes místní elity a dolů k místním levicovým aktivistům. Vyžádalo si to masivní zastrašující kampaň, nikoliv pouze vyvoláváním starých strašáků Ku-klux-klanu a Hitlera, ale též de facto výhružka k bojkotu Louisiany – stáhnout turisty a zrušit konference, zničit pracovní místa tím, že podniky začnou opouštět stát.

 
Celý příspěvek

31. 12. 2017

Nacionální socialismus a němečtí dělníci od Ludwiga von Misese

Rébus, který mátl téměř všechny spisovatele, kteří se zabývali problémem nacionálního socialismu je tento: v Německu bylo mnoho milionů dělníků organizováno ve stranách sociálně demokratické, komunistické a katolickém Centru; byli členy odborů napojených na tyto strany. Jak mohli nacionální socialisté uspět v přetáhnutí těchto mas svým úhlavních odpůrců a ustavit svůj totalitní systém? Změnily tyto miliony své myšlení přes noc? Nebo to byli zbabělci, poddajní teroru Sturm Abteilungu (SA) a čekající na den vykoupení? Jsou němečtí dělníci ještě marxisté? Anebo jsou upřímnými podporovateli nacionálně socialistického systému?

 
Celý příspěvek

13. 12. 2017

Bitcoin bez Steamu a Steam bez bitcoinu aneb bitcoin a kalkulace

Do nebe letící cena bitcoinu dominovala finančním zprávám posledních několika týdnů, a obvyklé domněnky se začaly hromadit, aby nabídly predikci o kontinuálním růstu bitcoinu nebo o jeho nevyhnutelném pádu. Přece jen nejde vždy o dobré zprávy pro fanoušky kryptoměny: v důležitém rozhodnutí oznámila digitální distribuční platforma Steam, že již nebude nadále akceptovat platby v bitcoinech.

 
Celý příspěvek

23. 10. 2017

Rasa! Ta Murrayho kniha IV

Pod kouzlem špatně zařazené analogie z darwinovské teorie si analytikové po více než století rádi představovali změnu jako nezbytně postupnou, nepatrnou a počítanou na doby ledové. Idea jakéhokoliv druhu radikální či „revoluční“ společenské změny se stala mezi intelektuály a společenskými vědci nemoderní. Politické a kulturní revoluce dvacátého století tuto perspektivu pozměnily a pozorovatelé jsou nyní více než ochotní vzít v úvahu náhlé revoluční změny.

 
Celý příspěvek