Texty jiných autorů
Zde se budou objevovat případné texty jiných autorů. Některé texty jsou ve formátu pdf.
Příspěvky
10. 8. 2016
Náš monetární systém favorizuje bohaté a škodí chudým
Rozhovor s dr. P. Bagusem o jeho nové knize a o tom, jak jisté politicky vlivné skupiny benefitují z našeho moderního peněžního systému.
21. 7. 2016
Veřejná dodávka vody na příkladech z USA
Bezprostředně po četných otravách olovem ve městě Flintu, dodávce vody řízené Michiganskou vládou, někteří komentátoři ihned začali hledat cestu, jak obviňovat soukromý sektor. Krátce poté, David Brodwin z "U. S. News and World Report" napsal: článek: "Flint: Velké náklady malé vlády". Dle Brodwina to, co zavinilo olovem zkaženou vodu tekoucí z kohoutků ve Flintu, byly "útoky na investice do veřejné infrastruktury a na regulace všeho druhu.". Za to viní "pravicové libertariánské zájmy", ačkoliv ani jeden z nich neuvádí.
12. 7. 2016
Pohádkový příběh s poučením o dluhové krizi od Františka Vilíma
Pohádkový příběh s poučením o dluhové krizi od Františka Vilíma. Povídání o dluzích státu, dnešní nekryté měně a falešné dobročinnosti státu.
8. 7. 2016
Agresivní nacionalismus od Ludwiga von Misese
Etatismus - ať intervencionismus nebo socialismus - musí vést ke konfliktu, válce a totalitárnímu útisku velké části obyvatel. Správný a pravý stát za etatismu, je stát, v kterém já nebo moji přátelé, mluvící mým jazykem a sdílející moje názory je nadřazený. Ostatní státy jsou nežádoucí. Nikdo nemůže popřít, že existují v tomto nedokonalém světě. Ale jsou to nepřátelé mého státu, jediného spravedlivého státu, i když tento stát ještě neexistuje mimo mé sny a přání. Náš německý nacistický stát, říká Steding, je říše; ostatní státy se se od ní liší. Politika, říká přední nacionální socialistický právník Carl Schmitt, je diskriminací mezi přáteli a nepřáteli.
4. 7. 2016
Po 'Brexitu', můžeme opustit i několik jiných věcí?
Hlasování z minulého týdne o vystoupení Spojeného království z EU mohlo pro mnohé přijít jako šok, ale sentiment, který vedl britské voliče k odmítnutí vlády z Bruselu, není ničím unikátním. Ve skutečnosti, jde o celosvětově narůstající sentiment. Frustrace z politiky jako vždy, z politických stran, které se ve skutečnosti neodlišují ve své filosofii, z ekonomiky, která slouží jednomu procentu na účet zbytku společnosti, je narůstajícím fenoménem v celé Evropě a ve Spojených státech stejně tak. Fenomén Bernieho Sanderse a Donalda Trumpa je jen jedním příkladem frustrované veřejnosti, cítící, že je něco špatného ve společnosti a veřejnosti hledající východisko.
10. 6. 2016
Liberálové a militaristé v Prusku od Ludwiga von Misese
Liberálové a militaristé v Prusku od Ludwiga von Misese.
6. 6. 2016
Recenze: Ztraceni v ghettu od Tomáše Macháčka
Theodore Dalrymple (vlastním jménem Anthony Daniels) je známý britský psychiatr a vězeňský lékař na odpočinku a je zároveň autorem bezpočtu prací týkajících se převážně toho, s čím se setkával dennodenně po mnoho let – problémy a postoje (převážně) britské společenské spodiny.
26. 5. 2016
Institucionalizující ignorace od Waltera Blocka
Podle oficiálních webových stránek Bílého domu, je konečným cílem vzdělávání "pomoci obnovit středostavovské jistoty". Takový postoj je překvapivě poctivý v politickém prostředí stavěném na klamu. Obamova administrativa se nepokouší ukrýt ten fakt, že povinné veřejné školství je státním nástrojem pro manipulaci s třídní strukturou. To je jak historickým, tak ekonomickým faktem.
17. 5. 2016
Socialismus v Rusku a Německu od Ludwiga von Misese
Pokus ruských bolševiků a německých nacionálních socialistů transformovat socialismus z programu do reality se nemusel potýkat s problémem ekonomické kalkulace za socialismu. Tyto dva socialistické systémy pracují ve světě, jehož velká část ještě lne k tržní ekonomice. Vládci těchto socialistických států provádějí kalkulace, dle kterých se rozhodují, na základě cen ustavených v zahraničí. Bez pomoci těchto cen by jejich akce byly bezcílné a bez plánu. Jen pokud se odvolávají na cenový systém, jsou schopni kalkulovat, vést účty a připravovat svoje plány. S tímto faktem na paměti můžeme souhlasit s tvrzením různých socialistických autorů a politiků, že socialismus v jedné nebo jen několika zemích není ještě pravým socialismem. Samozřejmě tito lidé přikládají svému tvrzení rozdílný význam. Snaží se říci, že plného požehnání socialismu, může být dosaženo jen v celý svět zahrnující socialistické komunitě. Zbytek z nás, naproti tomu musí uznat, že socialismus vyústí v kompletní chaos právě, jestliže je aplikován ve větší části světa.
22. 4. 2016
Plán na řešení problému imigrace od Františka Vilíma
Libertariánský plán na řešení žhavého problému imigrace od Františka Vilíma v pdfku.