Jdi na obsah Jdi na menu
 


Texty jiných autorů

Zde se budou objevovat případné texty jiných autorů. Některé texty jsou ve formátu pdf.

 

 

 

Příspěvky

Jak vláda pomáhá vytvářet nastávající nedostatek lékařů od Logana Albrighta

26. 2. 2015

| Rubrika: Texty jiných autorů

Za dobu posledních pěti let se pokusy o reformu Amerického systému zdravotní péče zaměřily primárně na poptávkovou stranu trhu, a speciálně na trh s pojištěním. Přesto tyto reformy nedosáhly signifikantního zlepšení ve výstupu zdravotní péče, ani redukce nákladů. Jak upozornil specialista na zdravotní péči John. C. Goodman ve Forbes, pomalý růst výdajů na zdravotní péči ve Spojených státech koreluje úzce s nabídkovou stranou reforem, jako je dostupnost spořících účtů. Redukce výdajů nebo nákladů není efektem Affordable Care Act.

 

Stát a jeho apetit od Tomáše Macháčka

5. 2. 2015

| Rubrika: Texty jiných autorů

Možná jste se již setkali někde v diskuzi s tvrzením, že poválečný „sociální“ stát díky vysokým daním rozdával plnými hrstmi obyvatelstvu celoroční nadílku, jenže pak přišli na scénu zákeřní „neoliberálové“, naprosto rozložili stát a dnes už tak v podstatě stát nic neřídí, do ničeho nemluví. Sepsal Tomáš Macháček.

 

Centralizace vede k chudobě od Hanse Hermanna Hoppeho

28. 1. 2015

| Rubrika: Texty jiných autorů

Hans Hermann Hoppe o centralizaci a secesi pro The Brussels Journal.
Přeložil Tomáš Macháček.

 

Logická krása libertariánství od Hanse Hermanna Hoppeho

14. 1. 2015

| Rubrika: Texty jiných autorů

Brazilský filozofický časopis Dicta & Contradicta zpovídá Hanse Hermanna Hoppeho, 15. července 2013.
Přeložil Tomáš Macháček.

 

Národní osvobození od M. N. Rothbarda

21. 10. 2014

| Rubrika: Texty jiných autorů

Nedávné nepokoje a v podstatě občanská válka v severním Irsku ukazuje (libertariánům i světu jako celku), jak důležitá je snaha o a dosažení cíle národního osvobození pro všechen utlačovaný lid. Kromě toho, že jde o nezbytnou podmínku k dosažení spravedlnosti, národní osvobození je jediným řešením velkých světových problémů územních rozporů a utiskující národní vlády. Přesto příliš mnoho anarchistů a libertariánů chybně pohrdá myšlenkou národního osvobození a nezávislosti jako jednoduše zakládání dalších národních států. Tragicky si neuvědomují, že přijímáním tohoto postoje, se stávají pevnými, objektivními podporovateli nabobtnalých, imperialistických národních států dneška (Původně vyšlo v Libertarian Forum, sv. 1, č. 11, 1. září 1969. Přeložil Tomáš Macháček).

 

Desocializace ve sjednoceném Německu od Hanse Hermanna Hoppeho

14. 10. 2014

| Rubrika: Texty jiných autorů

Desocializace ve sjednoceném Německu (The Review of Austrian Economics, sv. 5, č. 2 (1991) od Hanse Hermanna Hoppeho. Hans Hermann Hoppe, významný americký společenskovědní učenec německého původu, je autorem tohoto pozoruhodného článku z roku 1991. Hoppe využívá svých rozsáhlých znalostí (zejména ekonomie rakouské školy a historie) a systematicky krok za krokem rekonstruuje politicko-hospodářské dějiny obou německých států. (Přeložil Tomáš Macháček).