Ekonomie
Příspěvky
19. 7. 2015
Ekonomická nesmyslnost anarchokomunismu
Rothbardův článek „Nesmyslnost anarchokomunismu“ mne vyprovokoval k napsání krátkého dodatku. V zásadě mají anarchokomunisté tři možnosti, jak organizovat svoji společnost.
5. 7. 2015
Japonský krach jako varování pro státy blahobytu
O katastrofálních dopadech omezování svobodného obchodu byla napsána spousta knih. Přesto k němu dále dochází. Připomeňme si na příkladu Japonska, že nejde o pouhou teorii. Jednou bohatá země se může snadno přeměnit na zaostalý kraj.
29. 5. 2015
Frakční bankovnictví jako podvod (nebo alespoň chyba) dodatek
Frakční bankovnictví jako podvod (nebo alespoň chyba) dodatek.
17. 4. 2015
Supermarkety zhoubou malým prodejnám?
Běžně se dnes soudí, že supermarkety a podobné velké prodejny likvidují drobnější konkurenci. Obchod se tak více koncentruje a na malometrážní prodejny zbývá méně zákazníků a tržeb. Te je částečnou pravdou, protože některé maloprodejny a maloprovozovny (případně střední provozy) skutečně mohou v důsledku vzniku supermarketu zaniknout. Zároveň však platí, že výstavba supermarketu je impulsem pro vznik jiných malých prodejen, které se často hromadí právě u nového supermarketu. Tomu se zde budeme nyní věnovat.
27. 3. 2015
Poznámka k ekonomické kalkulaci podruhé: Motivace
Poznámka k ekonomické kalkulaci podruhé: Motivace.
23. 3. 2015
Frakční bankovnictví jako podvod (nebo alespoň chyba)
Frakční bankovnictví jako podvod nebo alespoň chyba.
8. 1. 2015
Nedokonalé a asymetrické informace I - Zprostředkování práce před 100 lety
V této stati se budeme zabývat nedokonalostí informací na pracovním trhu. V dnešní době je poměrně snadné nalézt nějakého soukromého zprostředkovatele práce (personální agentury) nebo brigády v každém trochu větším městě. Tyto zpostředkovatele práce lze nalézt běžně na internetu a tamtéž lze nalézt i nabídky práce. Tento sektor služeb je dnes běžný i přes existenci úřadů práce, které se mimo jiné věnují též zprostředkování práce. Bylo by proto nošením dříví do lesa psát o tom, jak se dnes lidé (zaměstnanci i zaměstnavatelé) vyrovnávají na pracovním trhu s nedostatkem informací. Podíváme se tedy na to, jak to dělali lidé u nás před 100 a více lety.
5. 12. 2014
Vize Partekonu a její kritika: Shrnutí
Místo závěru zde uvede shrnutí toho nejdůležitějšího ohledně poznání a kritiky Partekonu čili participativní ekonomiky tak, jak ho prezentuje M. Albert. Tím ovšem netvrdím, že moje poznání a kritika tohoto ekonomického systému, podaná v předchozích kapitolách, byla vyčerpávající. Jistě by se něco dalo ještě rozebrat a jistě by někdo bystřejší mohl něco dalšího dodat.
2. 12. 2014
Vize Partekonu a její kritika: Demokraticky spravované rady a dodatky
Jak si čtenář již povšiml z předchozích kapitol, tak rozhodování je v Partekonu čili participativní ekonomice založeno na radách pracujících a spotřebitelů.
30. 11. 2014
Vize Partekonu a její kritika jako elektronická kniha
Série článků o Partekonu čili o participativní ekonomice vznikla během roku 2014 na základě knihy amerického aktivisty a ekonoma Michaela Alberta "Partekon: život po kapitalismu: (participativní ekonomika)", která vyšla v češtině roku 2012. Články vznikaly pro web www.bawerk.eu, původně bez záměru na vyjití této elektronické publikace. Kapitoly (články) tak tvoří uzavřený celek a dají se číst tedy i nezávisle na sobě. V publikaci se ale díky tomu, některé části opakují v několika kapitolách. Myslím, že to není úplně na škodu, protože jde většinou o podstatné věci, které stojí za to zopakovat. V článcích i publikaci jsem název tohoto ekonomického systému psal (vyjma citací) s velkým P na začátku, čímž se odlišuji od překladatele knihy. Je nutné upozornit, že jde o čtivo náročnější a hůře pochopitelné, které navíc předpokládá jistou znalost problému nemožnosti ekonomické kalkulace za socialismu a jistou znalost ekonomické školy teorie veřejné volby.