Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svoboda a jiné

Příspěvky

14. 12. 2016

Politicky korektní neomarxisté a notoričtí užívači života v libertariánském hnutí v ČR aneb Martin Pánek a Urzovci

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Co je dnes libertariánské hnutí v ČR? Tvoří ho tři větve: pravicoví libertariáni, politicky korektní neomarxisté a lidé, kteří si chtějí užívat (užívači).

 
Celý příspěvek

12. 12. 2016

Upozornění: Zaměření těchto stránek

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Tyto stránky nemají, co dočinění s politickou korektností, tvrzením, že všichni lidé a národy jsou zcela stejné, levicovým "libertariánstvím", neomarxistickými ideály, nemají ani přímo co dočinění s Liberálním institutem a Ludwig von Mises Institutem CZ a SK (s těmito institucemi autor už nespolupracuje). Autor se výslovně distancuje od neomarxisty Martina Pánka a jeho příznivců, kteří se označují za libertariány. Tyto stránky jsou zasvěceny pravicovému libertarianismu alá Mises, Rothbard, Hoppe atd.

 
Celý příspěvek

5. 12. 2016

Několik poznámek k imigraci a diskriminaci (nejen) z libertariánského hlediska

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Rozhodl jsem se sepsat několik poznámek či bodů k problému imigrace a diskriminace (nejen) z libertariánského hlediska. Možná nejsou plně vyčerpávající a možná by mohl nějaký bod přibýt, ale měly by pomoci v základní orientaci, protože v tomto ohledu nemá mnoho lidí moc jasno. Poznámky se netýkají jen České republiky, ale i Evropy potažmo jiných států, jich dokonce více. A někdy se netýkají ani pouze nově příchozích (migrantů).

 
Celý příspěvek

1. 11. 2016

Vlastnictví a výhradní kontrola těla

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Známý libertariánský blogger Urza se pokusil vyvrátiti ospravedlnění vlastnictví vlastního těla, tak jak ho uvádí profesor Hans H. Hoppe. V tomto článku se na toto Urzovo (mylné) vyvrácení Hoppeho pozice podíváme blíže.

 
Celý příspěvek

24. 9. 2016

Peníze a svoboda

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Za jednu z hlavních příčin současné finanční krize jsou považovány nekryté papírové peníze. Jejich hodnota je založena na pouhé důvěře, že za ně člověk dostane potřebné zboží a služby. Navíc tato forma peněz umožňuje centrálním bankám libovolně měnit množství peněz v oběhu. A to zejména vytvářet inflaci, která nejen představuje formu zdanění, ale vede i ke změnám ve struktuře výroby a hospodářskému cyklu (blíže viz. Mises-Hayekova teorie hospodářského cyklu).

 
Celý příspěvek

30. 7. 2016

Sociolog Jan Keller a trh práce

/ Rubrika: Svoboda a jiné

V hesle "Trh práce" v knize "Abeceda prosperity" náš oblíbený sociolog Jan Keller uvádí, že: "Přes to všechno připomíná trh práce stále prastarou arénu. Klání v něm je pro obyčejné smrtelníky povinné, nijak jinak se nemohou domoci obživy, sebevědomí, vážnosti v očích druhých. Aréna, jež navenek budí dojem báječné zábavy a povyražení, při bližším pohledu silně připomíná převýchovný tábor. Ten, kdo vstoupí do jejich bran, musí zapomenout na to, že by slušně a se ctí mohl žít i vně jejich ochozů. Od mládí jsou adepti povinně vedeni k tomu, aby uvěřili, že vše, co se dozví a ze světa pochytí, má cenu jedině tehdy, dokáží-li toho využít v mele a vřavě uvnitř arény. Kdo neprojde arénou, nemůže se zodpovědně zamilovat, protože vše, co potřebuje pro založení domácnosti, může najít jedině v prachu arény. Pod heslem emancipace byly do ní posléze nahnány i ženy, což neučinilo zápolení kupodivu o nic něžnějším. Uřícení a zpocení zápasníci bojují mnohdy přesčas jen proto, aby jejich místo nezaujal někdo jiný, šikovnější a bojovnější."

 
Celý příspěvek

15. 7. 2016

Je potřebný nový fotbalový stadion v Brně?

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Je potřebný nový fotbalový stadion v Brně? Ne není!

 
Celý příspěvek

4. 6. 2016

Heil Hoppe? Anebo spíše Heil Pánek?

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Vydání několika článků od H. H. Hoppeho na stránkách Ludwig von Mises Institutu ČR a SR vyvolalo očekávaný efekt. Několik levicových libertariánů se ozvalo (D. Kvasnička, M. Pánek, B. Teichman aj.) a obvinilo Hoppeho z nacismu (proto ono Heil Hoppe, jak ho hezky napsal pan Teichman) nebo alespoň konzervatismu.

 
Celý příspěvek

30. 5. 2016

Mé pozorování strany svobodných občanů

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Po nějakou dobu jsem měl možnost číst fórum Strany svobodných občanů čili Svobodných (člen jsem nikdy nebyl, příznivectví ukončeno k IV/2016, pokud se někde objevuji jako příznivce i nadále, tak to není pravda), stejně jako jsem četl některé jejich příspěvky, facebooky, blogy atd., zde je tedy moje hodnocení tohoto subjektu.

 
Celý příspěvek

21. 5. 2016

Sociolog Jan Keller a zábavní parky

/ Rubrika: Svoboda a jiné

Další položkou, která to od profesora Kellera schytala, jsou zábavní parky.

 
Celý příspěvek