Svoboda a jiné
Příspěvky
1. 11. 2016
Vlastnictví a výhradní kontrola těla
Známý libertariánský blogger Urza se pokusil vyvrátiti ospravedlnění vlastnictví vlastního těla, tak jak ho uvádí profesor Hans H. Hoppe. V tomto článku se na toto Urzovo (mylné) vyvrácení Hoppeho pozice podíváme blíže.
24. 9. 2016
Peníze a svoboda
Za jednu z hlavních příčin současné finanční krize jsou považovány nekryté papírové peníze. Jejich hodnota je založena na pouhé důvěře, že za ně člověk dostane potřebné zboží a služby. Navíc tato forma peněz umožňuje centrálním bankám libovolně měnit množství peněz v oběhu. A to zejména vytvářet inflaci, která nejen představuje formu zdanění, ale vede i ke změnám ve struktuře výroby a hospodářskému cyklu (blíže viz. Mises-Hayekova teorie hospodářského cyklu).
30. 7. 2016
Sociolog Jan Keller a trh práce
V hesle "Trh práce" v knize "Abeceda prosperity" náš oblíbený sociolog Jan Keller uvádí, že: "Přes to všechno připomíná trh práce stále prastarou arénu. Klání v něm je pro obyčejné smrtelníky povinné, nijak jinak se nemohou domoci obživy, sebevědomí, vážnosti v očích druhých. Aréna, jež navenek budí dojem báječné zábavy a povyražení, při bližším pohledu silně připomíná převýchovný tábor. Ten, kdo vstoupí do jejich bran, musí zapomenout na to, že by slušně a se ctí mohl žít i vně jejich ochozů. Od mládí jsou adepti povinně vedeni k tomu, aby uvěřili, že vše, co se dozví a ze světa pochytí, má cenu jedině tehdy, dokáží-li toho využít v mele a vřavě uvnitř arény. Kdo neprojde arénou, nemůže se zodpovědně zamilovat, protože vše, co potřebuje pro založení domácnosti, může najít jedině v prachu arény. Pod heslem emancipace byly do ní posléze nahnány i ženy, což neučinilo zápolení kupodivu o nic něžnějším. Uřícení a zpocení zápasníci bojují mnohdy přesčas jen proto, aby jejich místo nezaujal někdo jiný, šikovnější a bojovnější."
15. 7. 2016
Je potřebný nový fotbalový stadion v Brně?
Je potřebný nový fotbalový stadion v Brně? Ne není!
4. 6. 2016
Heil Hoppe? Anebo spíše Heil Pánek?
Vydání několika článků od H. H. Hoppeho na stránkách Ludwig von Mises Institutu ČR a SR vyvolalo očekávaný efekt. Několik levicových libertariánů se ozvalo (D. Kvasnička, M. Pánek, B. Teichman aj.) a obvinilo Hoppeho z nacismu (proto ono Heil Hoppe, jak ho hezky napsal pan Teichman) nebo alespoň konzervatismu.
30. 5. 2016
Mé pozorování strany svobodných občanů
Po nějakou dobu jsem měl možnost číst fórum Strany svobodných občanů čili Svobodných (člen jsem nikdy nebyl, příznivectví ukončeno k IV/2016, pokud se někde objevuji jako příznivce i nadále, tak to není pravda), stejně jako jsem četl některé jejich příspěvky, facebooky, blogy atd., zde je tedy moje hodnocení tohoto subjektu.
21. 5. 2016
Sociolog Jan Keller a zábavní parky
Další položkou, která to od profesora Kellera schytala, jsou zábavní parky.
20. 5. 2016
Polenský zločin a jeho implikace
Zhruba před rokem se u města Polná (okres Jihlava) konala zvláštní vzpomínková akce na místě kde byla zavražděna roku 1899 křesťanská dívka Anežka Hrůzová.
2. 5. 2016
Laura Hillier, RIP
20. ledna 2016 18-ti letá Laura Hillier zemřela obklopená svou rodinou, když čekala na transplantaci kmenových buněk k léčbě její akutní myeloidní leukémie. Laura nezemřela, kvůli nedostatku kostní dřeně dárců, protože vícero odpovídajících dárců bylo identifikováno o šest měsíců dříve. Jaksi, Laura byla na čekacím listě na lůžko v nemocnici – a mezitím na stálé vysilující chemoterapii. Vidíte, Laura měla smůlu, protože žila v Kanadě, kde vládou poskytována zdravotní péče „zdarma“ produkuje akutní nedostatek nemocničních lůžek pro pacienty potřebující transplantaci. Lokální Ontarijská nemocnice, která léčila Lauru, provádí jen 5 operací kmenových buněk za měsíc a Laura byla 33. na čekacím listě, zatímco dárci byli nalezeni v červenci 2015. Lauřina matka se pokoušela najít jinou nemocnici k provedení operace, ale objevila čekací listy všude v Ontariu stejně jako v celé Kanadě.
1. 5. 2016
Sociolog Jan Keller a turistický průmysl
Další věc, která to od mistra Jana schytala je turistický průmysl. Velký koryfej sociologie ve své knize "Abeceda prosperity" tvrdí v hesle "Turistický průmysl", že turistický průmysl je hospodářské odvětví, jehož základem je rutinní péče o velkochov masových turistů. Jste-li turista a cestovatel, tak jste vlastně něco jako dobytek. Zřejmě jde o nenápadný odkaz na Kellerova předchůdce socialistického dobroděje Saint-Simona.