Recenze knih
Příspěvky
15. 4. 2023
De Benoist O rasismu-recenze
Kniha Alaina De Benoista "O rasismu" je rozsahem malým spiskem, který lze přečíst během dvou tří večerů, nejde však o snadno vstřebatelné dílo. Kniha v podstatě rozebírá rasistickou ideologii a její kritiku. Autor si všímá toho, že rasistická ideologie nemá jasnou definici a její kritika ze strany antirasistů je nejasná, nekonzistentní a zmatená.
4. 1. 2023
Zitelmannův Kapitalismus - recenze
V posledních letech nevychází v češtině mnoho ekonomických knih, které by byly zajímavé pro zájemce o Rakouskou ekonomickou školu. Spíše se objevují dotisky již dříve vydaných knih. Proto je potěšující, že nakladatelství Fish and Rabbit přichází hned s několika zajímavými knihami. Jednou z nich je kniha významného německého historika, sociologa a podnikatele Rainer Zitelmanna "Kapitalismus není problém, ale řešení." Tato kniha obsahuje vlastně několik případových studí, které porovnávají vývoj v době socialismu a následně v době aspoň částečného návratu k svobodnému trhu v některých zemích anebo oblastech (Čína, Švédsko, Afrika) anebo porovnává mezi sebou socialistickou zemi se zemí kapitalistickou, které nadto mají k sobě dosti blízko (Severní a Jižní Korea; Západní a Východní Německo a Chile a Venezuela).
24. 11. 2022
Konec Československa: 30 let od vily Tugendhat-recenze
Institut Václava Klause nedávno vydal knihu "Konec Československa: 30 let od vily Tugendhat". Na tuto knihu se nyní v krátké recenzi podíváme. A zavzpomínáme na staré časy.
12. 9. 2022
Mýtus národní obrany - recenze
Recenze knihy "Mýtus národní obrany" od T. Macháčka.
17. 8. 2022
Misesův Intervencionismus konečně v češtině!
V českém prostředí je kniha "Intervencionismus: ekonomická analýza" Ludwiga von Misese méně známá. Ostatně v češtině nikdy nevyšla. Kniha pojednává především o intervencionismu, který představuje systém soukromého vlastnictví výrobních faktorů, v kterém ovšem vláda intervenuje příkazy a zákazy týkající se vlastnictví. Čili v podstatě jde o náš současný systém!
5. 8. 2022
Cesta proti proudu - recenze
Nedávno vydaná kniha "Cesta proti proudu" od Josefa Šímy a Moniky Rybové je řešena formou rozhovoru a je velmi čtivá. Dala by se považovat za krátký úvod do Rakouské ekonomické školy i klasického liberalismu. Určitě ji lze doporučit začínajícím zájemcům o tuto ekonomickou školu a tento společenský směr. Kniha se dotýká poměrně dost témat a je tedy poměrně obtížné ji nějak komplexně recenzovat. Avšak lze říci, že ti, co znali profesora Šímu dříve z bývalého Liberálního institutu si mohou býti jisti, že svoje názory moc nezměnil. Možná se stal jen poněkud realističtějším.
5. 5. 2022
Islámská doktrína o ženách - recenze
Centrum pro studium politického islámu vydalo opět jednu knihu od Billa Warnera. Ta je tentokrát věnována islámské doktríně o ženách. A mimochodem vznikla pomocí sdílené ekonomiky. Vybralo se na ni na jednom crowfundingovém webu. Zatím je možné takové knihy ještě vydávat, ale do budoucna tomu tak být nemusí. Vzpomeňme jen na zablokovaný web Pravý prostor, který o Rusku prakticky nic nepsal, a když už, tak spíše Rusko kritizoval, mnohde i ostřeji. Pravý prostor však psal hodně právě o islámu a imigraci. A to se evidentně nelíbilo a dodnes má tento web problémy. Vraťme se, ale k recenzované knize.
10. 3. 2022
Návrat inflace - recenze
Inflace za leden 2022 dosáhla prakticky 10 % a už druhá polovina minulého roku se vyznačovala značnou inflací. Není proto divu, že Institut Václava Klause vydal knihu o inflaci. Autorem této knihy je samotný někdejší president Václav Klaus. A my se na tuto knihu nyní podíváme v krátké recenzi. Klaus stran inflace tvrdí, že jednou z nejúčinnějších cest k rozvratu ekonomiky k politickému chaosu a k ožebračení (a tím i k radikalizaci) tisíců či milionů lidí je právě inflace (1). Jde tedy podle něj o vážnou věc.
5. 1. 2022
Pokrok bez povolení-recenze
V roce 2020 vyšla v češtině kniha "Pokrok bez povolení" od slovenského ekonoma Róberta Chovanculiaka. Kniha pojednává o sdílené ekonomice a nových digitálních technologiích a její název celkem jasně indikuje to, že sdílená ekonomika a nové digitální technologie vedou k pokroku, který světe div se, nebyl povolen vrchností! Na tuto opovážlivost se tedy musíme blížeji podívat.
2. 12. 2021
Jak na zlato aneb peníze pro nevěřící - recenze
Na podzim roku 2021 se objevila na pultech českých a moravských knihkupectví kniha známého slovenského ekonoma Juraje Karpiše. Kniha "Jak na zlato: peníze pro nevěřící" se zabývá, jak již napovídá název, zlatem a jeho držením, nákupem či prodejem. Nejde však o běžnou knihu pro investory. Tato kniha obsahuje i poměrně dost záležitostí, které se týkají ekonomie. Chtěl bych se nyní na tuto knihu blíže podívat, a to o něco více právě na ekonomické záležitosti.