Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunismus

Příspěvky

Za komunistů bylo lépe? Zamyšlení nad kriminalitou

5. 5. 2014

| Rubrika: Komunismus

O kriminalitě, korupci a úplatkářství za komunismu jsem již psal v 5. kapitole. Nyní se krátce zamyslíme nad kriminalitou dnes a tehdy. Nepůjde zde o žádnou důkladnou analýzu.

 

Za komunistů bylo lépe? Zastaralé zdravotnictví a sociální péče

28. 4. 2014

| Rubrika: Komunismus

Zastaralé zdravotnictví a sociální péče za komunismu pohledem komunistů.

 

Za komunistů bylo lépe? Náhradní díly na auta? Nejsou

24. 4. 2014

| Rubrika: Komunismus

Došli jsme v tomto historickém pojednání o nedostatcích a jiných (nejen) hospodářských potíží minulého režimu zhruba do poloviny. Dnes se v České republice vyrábí a montuje mnohem více automobilů než v době před rokem 1989 (i když nákladních aut se nyní u nás produkuje o dost méně). Jedna věc je však automobily vyrobit, druhá věc je již vyrobená auta udržet v provozuschopném stavu. K tomu je potřeba mít samozřejmě náhradní díly.

 

Nedostatky v zásobování pohledem komunistů

14. 4. 2014

| Rubrika: Komunismus

V této kapitole se podíváme na nedostatky v zásobování pohledem schůzí České národní rady (ČNR). Ve stenoprotokolech těchto schůzí jde o velmi rozsáhlé téma. Vybereme tedy jen některá vystoupení. Budeme se pohybovat na rozdíl od 4. části v letech 1986 až 1987.

 

Za komunistů bylo lépe? Máme republiku rudou, kradu, kradeš, kradou

28. 3. 2014

| Rubrika: Komunismus

Hospodářská kriminalita a rozkrádání za komunismu.

 

Za komunistů bylo lépe? Otázka sociální

15. 3. 2014

| Rubrika: Komunismus

Nyní přejdeme k problému sociální otázky za komunismu. K tomu nám převážně poslouží kniha „Základy sociální péče“ vydaná péčí nakladatelství Portál. Detailní citace z této knihy najde čtenář v e-knize „U rudého snědeného krámu“.

 

Za komunistů bylo lépe? Komunisté o nedostatcích, pracovní morálce, nečistotě a zastaralosti průmyslu

28. 2. 2014

| Rubrika: Komunismus

Komunisté o nedostatcích, pracovní morálce, nečistotě a zastaralosti průmyslu.

 

Za komunistů bylo lépe? Textilní průmysl

24. 2. 2014

| Rubrika: Komunismus

Po listopadové revoluci odešla do historie velká část českého textilního průmyslu. Běžně se soudí, že tato část podlehla tlaku nové konkurence z Asie a nepovedené privatizaci. Na tom pravda nějaká bude, protože za poslední dobu se značně zmenšil textilní průmysl i v méně vyspělých státech vyspělé Evropy, které nebyly součástí komunistického bloku. V těch hodně vyspělých zemích zmizel ve prospěch jiných odvětví už relativně před dávnou dobou. V této části si však ukážeme, že takový pohled není úplný, a že ve skutečnosti tento průmysl již značně upadl v době vlády komunismu

 

Za komunistů bylo lépe? Nejen maso a toaletní papír někdy nebyly

21. 2. 2014

| Rubrika: Komunismus

Prý někdy za komunistů nebývalo maso a jiné věci, tvrdí a píší někteří lidé. Bohužel se tito lidé pak již většinou neobtěžují uvést nějaké konkrétní příklady a uvést případně i prameny, ze kterých čerpali. V dějepisné literatuře lze přitom nalézt k tomuto tématu poměrně dost věcí.

 

Za komunistů bylo lépe? Vodárenství

20. 2. 2014

| Rubrika: Komunismus

Kdyby hledal člověk něco, co nejvíce zdražilo od dob komunismu, tak by velmi pravděpodobně skončil u vodného a stočného. Stránka Zakomunistu.cz uvádí k roku 2011 zdražení od dob revoluce o nějakých 1 177 % [1]. Otázkou je, jak bylo této nízké ceny za komunismu dosaženo? Pravděpodobně existovaly tehdy vyšší dotace odvětví vodárenství. Tehdy bylo obvyklé, že stát poskytoval komunálním podnikům dotace. Přirozeně stát ty peníze nejprve vzal podnikům a občanům vyplatil nižší mzdy. To bylo výhodné, protože to není přímo viditelné a vypadá to opticky lépe. Existuje ještě jedna metoda, která umožňuje účtovat nižší ceny za vodné a stočné. Tu si nyní přiblížíme. Jde o "čepování" málo kvalitní vody a neudržování vodárenských a kanalizačních sítí. Vedle toho mohly působit samozřejmě i jiné vlivy. Dejme slovo prvně dějepisným knihám a pak tehdejším vládcům.