Jdi na obsah Jdi na menu
 


Archiv

Nalezené příspěvky

3. 3. 2014

Podnikatelé „divokého“ kapitalismu

Když jsem asi před pár lety napsal článek o podnikatelích tzv. období divokého kapitalismu [1] netušil jsem, že existuje "Historická encyklopedie podnikatelů Čech, Moravy a Slezska do poloviny XX. století", která umožňuje lépe nahlédnout různé "tváře" podnikatelů tohoto převratného období. V tomto článku nás bude zajímat převážně dobrotivá "tvář" těchto podnikatelů. 

 
Celý příspěvek

7. 3. 2014

Levicový nebo pravicový? Toť otázka!

/ Rubrika: Ekonomie

Často se uvádí, že být levicový znamená zastávat se chudých. Být pravicový pak znamená zastávat se privilegií pro bohaté a mocné (těch dělení na levici a pravici je však podstatně více). Zkusme zapřemýšlet pomocí logické dedukce nad uvedeným rozdělením z pohledu stanovení nebo zvýšení minimální mzdy. Nebudeme se však zabývat tím, zda je takové opatření správné nebo nesprávné.

 
Celý příspěvek

10. 3. 2014

Musí být hasiči veřejně placení?

Hasiči patří ode vždy k velmi považovaným povoláním. V současnosti je v České republice řada hasičských sborů placena z veřejných prostředků a sborům dobrovolných hasičů přispívají obce anebo je rovnou zřizují. Je však pro existenci služeb hasičů nutné, aby byli tito placeni z veřejných prostředků?

 
Celý příspěvek

11. 3. 2014

Otázka sociální II: Zasloužilí a nezasloužilí potřební za divokého kapitalismu

/ Rubrika: Otázka sociální

Zasloužilí a nezasloužilí potřební za divokého kapitalismu z pohledu tehdejších nižších vrstev.

 
Celý příspěvek

13. 3. 2014

Otázka sociální III: Ubytovny pro sociálně slabé a závislost na sociálních dávkách

/ Rubrika: Otázka sociální

V této části se podíváme na ubytovny (případně i podobné nájemní bydlení) pro sociálně slabé, kteří jsou závislí na sociálních dávkách a na problémy, které jsou s těmito ubytovnami spojené. V poslední době se objevují informace, že sociální dávky mizí u poskytovatelů ubytování na ubytovnách, kteří navíc domy ponechávají ve špatném stavu. Viz třeba zde: „Podnikavci nacpou početné rodiny a jejich příbuzné ze zahraničí do nezkolaudovaných objektů a místností, které vypadají hůře než prasečák, a pak od nich jen kasírují příspěvky na bydlení.“ [1]. To nyní prozkoumáme blíže.

 
Celý příspěvek

13. 3. 2014

Otázka sociální IV: Lze vyjít se sociálními dávkami?

/ Rubrika: Otázka sociální

Lze vyjít v České republice se sociálními dávkami?

 
Celý příspěvek

15. 3. 2014

Za komunistů bylo lépe? Otázka sociální

/ Rubrika: Komunismus

Nyní přejdeme k problému sociální otázky za komunismu. K tomu nám převážně poslouží kniha „Základy sociální péče“ vydaná péčí nakladatelství Portál. Detailní citace z této knihy najde čtenář v e-knize „U rudého snědeného krámu“.

 
Celý příspěvek

17. 3. 2014

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (1/6)

Dnes se to zdá téměř neuvěřitelné, ale v minulosti byla Velká Británie zemí, která měla systém soukromých převážně charitativních nemocnic a jiné lékařské péče. Tento systém byl docela rozsáhlý a nevedl si na tehdejší dobu nějak špatně. V tomto vícedilném příspěvku si tuto historii přiblížíme. Okrajově se zde budeme zabývat i lékárnami a léky.

 
Celý příspěvek

20. 3. 2014

Nedokonalé a asymetrické informace IX: Proč věřit statistikám nezaměstnanosti? Aneb o nezaměstnanosti

/ Rubrika: Ekonomie

Proč věřit statistikám nezaměstnanosti? Aneb o nezaměstnanosti.

 
Celý příspěvek

24. 3. 2014

Dvě důvěry v centrální banku

/ Rubrika: Ekonomie

Intervence české centrální banky (ČNB) z konce roku 2013 na devizovém trhu s cílem dosáhnutí inflačního (inflací se zde rozumí růst cenové hladiny a týká se to celého příspěvku) cíle banky ukázala na jednu zajímavou věc, kterou lapidárně shrnul ve svém článku ekonom a politik dr. M. Pánek: "Česká národní banka (ČNB) zahájila devizové intervence, lid se začal bouřit, mluvit o okrádání atp. A já to nechápu. Vypadá to, že lidi v podstatě až teď zjistili, že máme centrální banku a že ta manipuluje českou měnu a centrálně plánuje, co se s ní bude dít....Skutečnost je taková, že ČNB vyhlásila inflační cíl 2 %. A protože v bankovní radě jsou ekonomové a ne politici, rozhodli se, že tento cíl budou držet, přestože svým krokem strašně naštvou veřejnost, která o jejich počínání dosud nejevila nejmenší zájem." [1]. Jinými slovy určitá část lidu si zřejmě myslela, že centrální banka udělá něco jiného, než centrální banka nakonec udělala. Někteří zřejmě ani netušili, co centrální banka dělá či může dělat.

 
Celý příspěvek

26. 3. 2014

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii (2/6)

Dobrovolné nemocnice, lékařská péče a stát ve viktoriánské Velké Británii.

 
Celý příspěvek

27. 3. 2014

Rakouská škola: Tržní řád podnikatelská tvořivost (Jesús Heurta de Soto, Cevro institut, Praha 2012)

/ Rubrika: Výtahy z knih

Představení Rakouské ekonomické školy z pera současného předního rakouského ekonoma Jesúse Heurta de Soto. Vymezení rakouské školy vůči neoklasické ekonomické škole (včetně keynesiánství) a představení rakouské školy jako školy popisující dynamicky se vyvíjející ekonomiku a odmítající úzké pojetí racionálně jednajících a dokonale informovaných ekonomických subjektů. Poznámka: výpisky nebyly po napsání překontrolovány a nenahrazují knihu!

 
Celý příspěvek

28. 3. 2014

Za komunistů bylo lépe? Máme republiku rudou, kradu, kradeš, kradou

/ Rubrika: Komunismus

Hospodářská kriminalita a rozkrádání za komunismu.

 
Celý příspěvek

Nalezené složky

Nebyly nalezeny žádné složky