Jdi na obsah Jdi na menu
 


19. 6. 2024

Yellenová chce, aby cenová inflace rostla, tak aby federální vláda mohla utrácet

[Vyšlo dne 3. VI. 2024 na Mises.org. Autor Daniel Lacalle] 

Dlouhodobý výhled na vyšší úrokové míry podle ministryně financí Janet Yellenová činí složitějším řízení výpůjčních potřeb Spojených států, což zdůrazňuje význam zvyšování rozpočtových příjmů při nadcházejících rozhovorech o rozpočtu s republikánskými zákonodárci. Je zde jen jeden problém. Yellenová se mýlí. 

Podle podkladů Rozpočtové kanceláře Kongresu (Congressional Budget Office; CBO), které nepředpokládají žádný rok s recesí a už počítají s rekordními daňovými příjmy, dosáhne primární deficit v roce 2025 851 miliard dolarů, zatímco čisté úrokové výdaje narostou na 951 miliard dolarů. Navíc minimální očekávaný primární deficit v letech 2025 až 2034 bude činit ohromujících 676 miliard dolarů s čistými úrokovými výdaji ve výši 1,2 bilionu dolarů, zatímco průměrný roční deficit bude pravděpodobně vyšší než 700 miliard dolarů. Kumulované údaje jsou ještě znepokojivější. CBO odhaduje, že agregátní primární deficit v letech 2024-2034 dosáhne ohromných 7,4 bilionu dolarů s akumulovanými určenými náklady 12,4 bilionu dolarů. Musíme si připomenout, že základní odhad CBO neodhaduje žádnou recesi a odhaduje trvale rostoucí daňové příjmy nad rekordní úrovní roku 2024. Pokud optimistický odhad CBO povede k závěru, že deficity a úrokové výdaje rychle stoupají v ekonomice, která je v boomu, je zřejmé, že žádné opatření na příjmové stránce neodvrátí tento katastrofální trend.

 

mises-erb_ii.jpg

 

 

Ti, kdož říkají, že opatření na straně příjmů omezí deficit mají problém s matematikou a realitou. Neexistuje žádné opatření, které by generovalo 700 miliard dodatečných příjmů každý rok. Navíc zde není žádné příjmové opatření, které by generovalo tyto dodatečné roční příjmy, bez ohledu na ekonomický cyklus. Jeden rok recese by mohl destabilizovat optimistické odhady administrativy. Neudržitelný rozpočtový deficit je problémem a úrokové výdaje rostou, protože vláda odmítá jakoukoliv formu rozpočtové disciplíny. Administrativa věří, že všechny výdaje jsou nutné, ale příliš nízké, a že vaše těžce vydělané peníze jsou nadbytečné (pro vás) a měly by být předmětem vyšších daní.

Deficity jsou vždy problémem výdajů. Jen intervencionističtí byrokraté předpokládají, že důležité jsou příjmy. Daňové příjmy jsou cyklické a výdaje posilují a rostou rychleji než příjmy, protože administrativa jich nikdy nemá dost. Když ekonomika prudce roste, vláda utrácí více, a když ekonomika slábne, utrácí ještě více, vytváří tak břemeno deficitního utrácení, které ekonomika nese, což vede k nespokojenosti v období recese a expanze.

Jsme svědky smrtícího návrhu pro ekonomiku Spojených států. Vláda odmítá jakoukoliv možnost poopravení a vyrovnání rozpočtu. Neudržitelný deficit je [nepřímo, pozn. překladatele] tisknutím peněz, ústí do vyšších daní a pravděpodobně přetrvávající inflace. Vy jste chudší a vláda se stává každý rok větší. Keynesiánství je destrukcí střední třídy. Pomocí tisknutí peněz a bobtnajících deficitů a utrácení roste velikost vlády v ekonomice rychleji než soukromý a výrobní sektor. Velikost vlády roste během recesí pomocí zvyšování výdajů, aby s recesemi bojovala, a také narůstá během ekonomických vzestupů díky zvyšování daní a vytváření inflace, která je skrytým zdaněním. Čeho jsme svědky je pomalé znárodnění ekonomiky. Malý byznys a rodiny trpí vysokou mírou inflace, protože vláda vytvořila inflaci a žene deficity na neudržitelnou úroveň a vláda také vyžaduje větší daňové příjmy. 

Trikem, jako obvykle, bude přesvědčit nás tvrzením, že daně budou uvaleny pouze na bohaté. Neférový daňový systém není méně neférový, pokud zasahuje jen malou část občanů. Nicméně, to teď není důležité. Není zde žádný způsob jak by vláda mohla zvýšit příjmy bez toho, aby uvalila masivní břemeno na střední vrstvu pomocí inflace, skryté daně a vyšších přímých a nepřímých daní.

Podle Yellenové [v letech 2014 až 2018 předsedkyně Federální rezervního systému, tady centrální banky USA, pozn. překladatele], vláda nebude uzavírat kompromisy stran výdajů a vy budete platit pomocí inflace a vyšších daní. Je nebezpečné nechat vládnout keynesiánce. Začínají tím, že vládu představují jako řešení a vždy ožebračí střední vrstvu. Není zde žádný způsob, jakým by vládní administrativa mohla zaplnit díru ve strukturálním ročním rozpočtu o výši 700 miliard dolarů „daněmi pro bohaté.“ Tedy, když mluví i o kompromisu to, co mají na mysli je, že střední vrstva a malý byznys budou trvale trpět. Vládní utrácení již dosáhlo 3,82 bilionu dolarů od ledna do května, 6 % nárůst oproti stejné době v roce 2023 podle webu Fiskálních dat ministerstva financí. Pokud budeme zvažovat jen dosavadní meziroční nárůst o 208 miliard, tak zde není žádné opatření na straně příjmů, které by mohlo vést k získání této sumy od bohatých, od firem nebo od kohokoliv jiného, co se týká této záležitosti.

Pokud zvážíme, že Yellenová a Bidetova administrativa nejsou ochotní byť i jen zmírnit šílený trend vládního rozhazování, tak Federální rezervní systém (Fed) se nachází sám v pozici, kdy se pokouší držet na uzdě náklady dluhu zpomalením postupu normalizace své rozvahy. To znamená, že Fed opouští svůj boj proti inflaci, protože fiskální politika selhává v tom, aby omezila inflační tlaky. Tím, že tak činí, Fed přehazuje celé břemeno politiky normalizace a vyšších úrokových měr na výrobní sektor, zatímco ministerstvo financí vyhlíží ohromné deficity a myslí si: „No, musíme získat větší příjmy.“ Vy plaťte. 

Je zde jen jeden způsob jak zachránit americký dolar od větší ztráty kupní síly a USA od toho, aby se staly stagnující a neproduktivní ekonomikou: snížit velikost vlády. Pokud věříte tomu, že vláda je příliš malá, buďte připraveni na to se stát chudšími tím, že přijdete o svou reálnou mzdu a schopnost vyjít s penězi. Pokud chcete více vlády, máte ji mít. A připlatíte si za ni. Inflace, vyšší daně a nižší mzdy jsou cenou za více státní kontroly. Vždy.