Jdi na obsah Jdi na menu
 


12. 6. 2023

Skvělý nový nápad NATO-Začněme válku s Čínou!

[Autorem textu je bývalý člen Sněmovny reprezentantů USA, doktor Ron Paul z Texasu. Původně vyšlo ZDE. Překlad T. Macháček]


Historie NATO po skončení studené války je historií organizace, která je již dávno za svým "datem spotřeby". NATO, které po konci Varšavské smlouvy zoufale hledalo své poslání, se koncem 90. let rozhodlo, že se stane hybnou silou militarizace "lidských práv" pod vedením Clintonovy administrativy.


Zmizela "hrozba globálního komunismu", kterou se ospravedlňoval čtyřicetiletou existenci NATO, a tak NATO přetavilo samo sebe na skupinu ozbrojených atlantistických superhrdinů. Kdekoli se vyskytla "nespravedlnost" (jak ji definovali washingtonští neokonzervativci), NATO bylo připraveno se zbraněmi a bombami.


Americký vojensko-průmyslový komplex nemohl být šťastnější. Všechny think-tanky v Beltway, které štědře financují, konečně narazily na jistého vítěze, který udržuje penězovody v chodu. Vždy šlo o peníze, ne o bezpečnost.


Zkouškou NATO jako superhrdiny v oblasti lidských práv byla Jugoslávie v roce 1999. Pro všechny kromě NATO a jeho neokonzervativců ve Washingtonu a mnoha evropských hlavních městech to byla strašlivá, neospravedlnitelná katastrofa. Sedmdesát osm dní bombardování země, která NATO neohrožovala, zanechalo mnoho stovek mrtvých civilistů, zničenou infrastrukturu a dědictví v podobě munice s uranovou náplní, která otráví krajinu na několik generací dopředu.


Zrovna minulý týden tenisová legenda Novak Djokovič vzpomínal, jaké to bylo, když uprostřed noci utíkal z domu svého dědečka, na který padaly bomby NATO, a které ho zničily. Jaká hrůza!


Pak se NATO postavilo za svržení Kaddáfího vlády v Libyi. Korporátní tisk chrlil neokonzervativní lži o tom, že bombardování země, zabíjení jejích obyvatel a svržení vlády vyřeší všechny problémy Libye s lidskými právy. Jak se dalo předpokládat, bomby NATO problémy Libye nevyřešily, ale naopak vše ještě zhoršily. Chaos, občanská válka, terorismus, trhy s otroky, drtivá chudoba - není divu, že Hillary Clintonová, Obama a neoconi dnes o Libyi nechtějí mluvit.

koniklece.jpg


Po sérii neúspěchů delších, než na které zde máme prostor, se NATO řízené Washingtonem v roce 2014 rozhodlo jít do všeho po hlavě a zaměřit se na samotné Rusko za účelem "změny režimu". Prvním krokem bylo svržení demokraticky zvolené ukrajinské vlády, o což se postarala Victoria Nulandová a ostatní neoconi. Dalším krokem byla osm let trvající masivní vojenská pomoc NATO ukrajinské převratové vládě se záměrem bojovat proti Rusku. A konečně to bylo odmítnutí žádosti Ruska o vyjednání evropské bezpečnostní dohody, která by zabránila kroužení armád NATO kolem jeho hranic, v roce 2022.


Navzdory mainstreamovým médiím a propagandě americké vlády bylo NATO na Ukrajině přibližně stejně úspěšné jako v Libyi. Byly spláchnuty stovky miliard dolarů, přičemž masivní korupci zdokumentovali novináři jako Seymour Hersh a další.


Jediný rozdíl je tentokrát v tom, že cíl NATO - Rusko - má jaderné zbraně a považuje tuto zástupnou válku za životně důležitou pro svou existenci.


A tak se nyní NATO navzdory svému neúspěchu rozhodlo zahájit konflikt s Čínou, možná aby odvedlo pozornost od své katastrofy na Ukrajině. Minulý týden NATO oznámilo, že otevře svou vůbec první asijskou kancelář v Japonsku. Co bude dál, členství Tchaj-wanu v NATO? Bude Tchaj-wan ochotně sloužit jako nejnovější "Ukrajina" NATO - obětovat se Číně ve jménu blamáže se zdánlivě nekonečnou chutí NATO ke konfliktům?


Můžeme jen doufat, že Amerika v roce 2024 zvolí prezidenta, který konečně ukončí smrtící světové turné NATO.