Jdi na obsah Jdi na menu
 


10. 7. 2024

Co pro vás plánuje kartel centrálních bank

[Rozhovor s Th. Polleitem vyšel v časopise The Austrian červenec-srpen 2023]

 

Americký Misesův institut nedávno vydal knihu „The Global Currency Plot: How the Deep State Will Betray Your Freedom and How to Prevent It“. Autor, s Misesovým institutem spolupracující učenec doktor Thorsten Polleit je dlouholetým sloupkařem a čestným profesorem na Bayreuthské univerzitě. Ve své nové knize, tvrdí, že demokratičtí socialisté usilují o zavedení světové fiat (neplnohodnotné) měny, která by vydláždila cestu pro jeden světový stát. My se dne ptáme dra Polleita, aby poskytl čtenářům časopisu ‘The Austrian‘ nějaké doplňují informace o tom, proč jsou Rakouská ekonomická škola a dobré peníze důležité pro obranu.

The Austrian (TA): Co to je světové měnové spiknutí, a kdo má z tohoto úsilí největší přínos? 

Thorsten Polleit (TP): Světové měnové spiknutí, které označuje dosti nelichotivou pravdu: existenci států (tak jak je dnes známe), které uvádí do pohybu dynamický proces směrem k vytvoření jednotné světové měny, která je řízená světovou centrální bankou a s největší pravděpodobností světovou vládou. Těch, co z toho budou mít výhody bude velmi málo - "elita" - odpovědná za řízení států a těch několik státem privilegovaných, jako je big byznys, big banky, Big Pharma a Big Tech. Nicméně velká většina lidí utrpí velmi velké nevýhody. Ve skutečnosti by jednotná světová měna znamenala tyranii.

TA: První polovina knihy je většinou zaměřena na ekonomickou teorii a metodu. Proč je ekonomie tak důležitá pro porozumění hrozbě světové fiat měny?

TP: Souhlasil bych s tím, že přemýšlení o metodě ekonomické vědy je skutečně nejdůležitější částí toho všeho. Vy víte, ekonomie není empirickou vědou, ale musí být vytvořena jakožto logika lidského jednání - nebo "praxeologie" jak ji nazýval Ludwig von Mises. Logika lidského jednání nám dovoluje porozumět tomu, že jsou zde pravidelnosti v lidské realitě, kterým musíme přizpůsobit naše jednání, aby bylo úspěšné. Umožňuje nám to také porozumět tomu, co se stane, pokud - za jistých podmínek - dojde k jednání proti logice lidského jednání. Pro příklad, víme dopředu (bez toho abychom spoléhali na nějaké testování), že nějaký stát - definovaný jako donucovací teritoriální monopol - bude (za jinak stejných okolností) pokračovat ve svém rozšiřování; tj. bude usilovat o kontrolu nad penězi, o nahrazení komoditních peněz svoji vlastní neplnohodnotnou (fiat) měnou; a takovéto státy vytvoří kartel a budou usilovat nakonec o ustavení světové vlády s její vlastní neplnohodnotnou měnou. Logika lidského jednání odhaluje tuto dynamiku, o které mnoho lidí pravděpodobně nemá ponětí.

 

mises-erb_ii.jpg

 

TA: Jakou roli v tom hrají centrální banky jako Federální rezervní systém?

TP: Může být těžké to spolknout, ale centrální banky nebyly vytvořeny pro větší dobro, ale na podporu státu a zvláštních zájmových skupin. Po druhé světové válce, se USA stalo dominantní ekonomickou a vojenskou silou na světě a Federální reservní systém (Fed), založený roku 1913 se stal světovou nejmocnější centrální bankou, která vydává americké dolary, vedoucí světovou rezervní měnu. Je férové říci, že Fed opravdu rozhoduje o tom, co se bude dít v mezinárodních financích a ekonomickém systému. Fed jedná jako neoficiální světová centrální banka. Centrální banky hrají klíčovou roli, aby učinily systém neplnohodnotné měny možným a pokud vytvoří kartel, můžou vytvořit jednotnou světovou neplnohodnotnou měnu.

TA: Dolar hrál po desetiletí klíčovou roli ve světové ekonomice. Pomáhá světová hegemonie dolaru vytvoření jednotné světové měny nebo tomu brání?

TP: Dominance amerického dolaru jistě pomáhá tlačit svět k jednotné neplnohodnotné měně. Představte si nějakou velkou krisi, která by nás nakonec zasáhla. Pokud se začne rozpadat světový systém neplnohodnotné měny, americký dolar bude pravděpodobně fungovat jako poslední. V takové situaci bude pravděpodobné, že mnoho států se bude pokoušet přichytit svoje měny na americký dolar (tj. efektivně přijmout americký dolar jakožto základ peněz). To nemusí teď znít realisticky, ale představte si scénář, ve kterém Spojené státy a Čína spojí síly a podpoří pevný směnný kurs pomocí zvláštních práv čerpání Mezinárodního měnového fondu, později prohlásí tento kurs za neodvolatelně pevný. Svět bude blíže jedné světové fiat měně než kdy dříve.

TA: Jak by to vypadalo, pokud by dolar byl nahrazen nějakým druhem nové mezinárodní měny?

TP: Nedávno země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Amerika) otevřeně vyzvaly hegemonii amerického dolaru a zvažují zavedení své vlastní měny. Jak by to mohlo vypadat? Mohl by to být koš různých národních neplnohodnotných měn nebo nová zlatem podložená měnová jednotka k účtování. Věřím, že jediné zpochybnění dominance amerického dolaru by mohlo přijít od zlatem podložené měny BRICS. Ale i tak Fed by mohl pak napojit americký dolar teoreticky na zlato, které Fed drží (vlastně které drží ministerstvo financí). Jak můžete vidět, svržení amerického dolaru nebude za současných podmínek jednoduché. Ať už státy sledují své vlastní peněžní zájmy jakkoli, neměli bychom si dělat naděje, že státy poskytnou lidem dobré peníze. Pokud si státy monopolizují výrobu peněz, budou je používat převážně pro uspokojení svých vlastních potřeb.

TA: Tvrdíte, že svět potřebuje peníze svobodného trhu a říkáte, že to může být cokoliv, co trh příjme – od zlata po kryptoměny. Proč jsou na trhu založené peníze lepší?

TP: Existují jen dva způsoby, jak můžou lidské bytosti mezi sebou jednat: dobrovolně anebo nuceně/násilně. Dobrovolná kooperace je ekonomicky a eticky akceptovatelná; donucení a násilí nejsou. Svobodný trh je dobrovolným. Na svobodném trhu peněz si lidé vybírají druh peněz, který je nejvíce vhodný pro jejich potřeby a lidé mají volnost v tom, aby nabídli jiným lidem statek, který chtějí používat jako peníze. Výsledkem budou dobré peníze – jednoduše protože nikdo (při smyslech) nebude poptávat špatné peníze. Pro příklad, lidé by se mohli rozhodnout používat zlato jako základní peníze a zavést digitální platební systém založený na zlatě. Pokud lidé chtějí prosperitu a svobodu, národně a mezinárodně, musí opustit neplnohodnotné (fiat) peníze, ukončit kontrolu vlády nad penězi a chopit se peněz vzniklých na svobodném trhu. Alternativou jsou tyranské vládní peníze s neveselým výhledem na konečný vznik tyranské světové neplnohodnotné měny. Doufám, že moje kniha bude informovat a podněcovat diskusi o těchto extrémně důležitých záležitostech.