Jdi na obsah Jdi na menu
 


21. 8. 2014

Otázka sociální V: Jezdíme zadarmo

Jak jsem již nakousl ve čtvrté části této série, tak se dá jezdit za určitých podmínek veřejně zajišťovanou hromadnou dopravou i zdarma. Výjdu zde ze svých pozorování. V září roku 2013 jsem byl  v Brně svědkem následující zajímavé události. Slečna (dle řeči z dětského domova) jela tramvají se svoji kamarádkou. Na Mendlově náměstí se tramvaj zastavila na zastávce a asi minutu zde čekala, důvodem je zde návěští, které reguluje jízdu tramvají přes zdejší silně využívanou křižovatku, a které pouští tramvaje zhruba po minutě ba možná i po delší době. Hned po zastavení tramvaje do ní nastoupil revizor, avšak čekal, než se tramvaj rozjede. Již předtím než tramvaj zastavila na zastávce hlásila slečně její kamarádka, že nastupuje revizor, kterého tato poznala. Po nastoupení revizora  do tramvaje se kamáradka tázala slečny, zda by nebylo dobré vystoupit, protože slečna neměla lístek ani šalinkartu a tramvaj čekala s otevřenými dveřmi zhruba tu minutu. Slečna odmítla a šance nevyužila. Poté co slečnu požádal revizor o jízdenku a následně o občanský průkaz vyšlo na jevo, že slečna takhle cestuje běžně a má již u dopravního podniku x pokut, které však neplatí. Po předání papíru o udělené pokutě revizor odchází a slečna cestuje dále. Podobný případ jsem zaznamenal v Brně i v lednu roku 2014, kdy skupina pěti mužů jela na černo autobusem zdejší okružní linky. Avšak do autobusu nastupují i revizoři. Skupina nemá jízdenky a není ochotna ani vystoupit, ba dokonce jeden z členů skupiny se cítí rozčilen "drzými" požadavky revizorů a tvrdí, že revizoři poletí z autobusu. Nakonec se nechávají muži přesvědčit a vystupují, koneckonců zanedlouho jede další autobus a jízdné ani pokutu stejně platit nebudou.

 

Zadarmo se dá jezdit i vlakem. Takový případ jsem zaznamenal v listopadu roku 2013. Tehdy nastoupil v Praze-Holešovicích mladší chlapík do vlaku Českých drah. Sedl si a když přišla průvodčí kontrolovat jízdenky, tak nejprve dělal hluchého a pak si přál cestovat na občanku do Ústí nad Labem. Průvodčí vyplnila na základě občanky nějaký papír, který si náš chlapík pečlivě složil, a následně odešla a chlapík cestoval pohodlně dále. Zajímavé bylo, že měl na sobě značkové boty, byl cítit cigaretami a měl u sebe řadu mincí, kterými při pohybu chrastil. Nač však platit, když se dá jet i zadarmo. Doplňuji, že ve dvou případech šlo o Romy a v jednom o smíšenou Romsko-českou skupinu.

 

K výše uvedenému je nutné uvést, že například nároky na sociální dávky nemohou být předmětem dohody o srážkách a nepodléhají ani výkonu rozhodnutí [1]. Dále pokud využíváte například zánovní zařízení bytu (nábytek a elektronika), či používáte starší zánovní vůz, tak vám velmi pravděpodobně nebude nic zabaveno, protože se to prostě nevyplatí. Takovýto majetek má sice z hlediska uživatele svoji cenu, ale jeho směnná hodnota je velmi nízká či zcela nulová. Věřitel zabavením takového majetku nic nezíská, ale naopak riskuje další náklady, čili jeho ztráta ještě vzroste. Další možnost jak se vyhnout případné exekuci stýká práce na černo. Každopádně prý dvě pětiny exekucí jsou u nás bez výsledku a vymahatelnost činí 40 % [2]. Čili lze uzavřít, že lze jezdit některými typy veřejně zajišťované hromadné dopravy zadarmo [3]. Tyto náklady by se pak při výpočtu, který jsme provedli ve čtvrté kapitole nevyskytovaly.

 

Neuplynula dlouhá doba a mám opět podobnou zkušenost. To jsem na večer 10. srpna 2014 odjížděl ze staroslavného města Hradce Králové do města perníku Pardubic.  Do vlaku Českých drah si přisedl kousek ode mne muž slovenského původu (nikoliv Rom!), který ten den žebral v centru Hradce, ač docela slušně oblečen. Říkal jsem, že měl asi úspěch a čekal jsem na průvodčího. Průvodčí přišel záhy po rozjezdu vlaku a zkontroloval moji jízdenku. Pak se podíval z odstupu na zmíněného pána a šel kontrolovat jiné cestující.


[1] Zákon č. 111/2006 Sb., § 48, odstavec 3 a 4.
[2] Exekuční boom skončil. Viz i zde: "Lidé, kteří dluží pár stovek za telefon nebo za pokutu kvůli jízdě načerno, se možná snáze vyhnou placení. I když odmítnou zaplatit, exekutor na ně nakonec nepřijde. Věřitelům se totiž tyto drobné pohledávky nevyplatí soudně vymáhat a někteří se je chystají po sérii marných upomínek odepisovat. Může za to červencové snížení odměn pro advokáty, kteří za vymáhání dostanou méně peněz. Věřitelé dnes jen těžko shánějí někoho, komu by balíky pohledávek prodali. Některým firmám proto nezbývá než se pustit do vymáhání na vlastní pěst. A než vymáhat stokoruny vlastními silami, v mnoha případech je raději odepisují. Potvrzuje to průzkum společnosti EY mezi velkými věřiteli. „Ukázal, že částka, kterou se už věřitelům nevyplatí soudně vymáhat, se významně zvyšuje. Z průzkumu také jednoznačně vyplynulo, že drobné pohledávky věřitelé nebudou řešit, ale odepisovat,“ řekl Radek Laštovička, který se v EY specializuje na poradenství ve vymáhání pro velké věřitele." (Malé dluhy se nebudou vymáhat). To že tato věc (výše úhrad čili náklady) souvisí úzce s restrikcemi, které jsou uvalené na možnost stát se advokátem (doba a náklady na studium, advokátní komora apod.), netřeba zde zmiňovat. Jde o typické restrikce, které se snaží omezit nabídku práce v oboru, což má za následek růst příjmů stávajících advokátů.
[3] Vyjímkou budou ty autobusové spoje, kde je nutný nástup předními dveřmi a zakoupení jízdenky. Je možné, že v některém případě lze cestovat zdarma i v některých spojích soukromé veřejné dopravy (například vlacích). Nicméně čistě soukromí dopravci budou mít větši motivaci jednat hospodárně a budou se tedy snažit omezit množství černých pasažérů. I když i jejich snahu může  narušit veřejná legislativa (právo na dopravu, důstojnost, údajný rasismus a podobně).


Literatura:

1. Zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. Dle: Sociální zabezpečení 2013: státní sociální podpora, dávky pro osoby se zdravotním postižením, sociální služby, pomoc v hmotné nouzi, životní a existenční minimum: podle stavu k 4. 2. 2013. Ostrava: Sagit 2013.
2. Exekuční boom skončil, stát snížil náhrady věřitelům [online, 2013]. Dostupný z (přístup III/2014): http://www.jadluzim.cz/dluhy-v-ceske-republice/104-exekuce-v-ceske-republice/1812-exekucni-boom-skoncil-stat-snizil-nahrady-veritelum.
3. Malé dluhy se nebudou vymáhat. Advokátům se takové pohledávky nevyplatí [online, 2014]. Dostupný z (přístup VIII/2014): http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2699291/male-dluhy-se-nebudou-vymahat-advokatum-se-takove-pohledavky-nevyplati.html.