Jdi na obsah Jdi na menu
 


2. 7. 2025

Bottleneck zapomenutá evropská země s nezapomenutelným jménem

[Vyšlo na FEE.org dne 10. června 2024. Autor Lawrence W. Reed] 

Slovník Merriam-Webster definuje slovo bottleneck jako „někoho nebo něco, co zpomaluje nebo zastavuje volný pohyb a pokrok.“ Vezmeme-li tuto definici, očekávám, že mezi nabízenými synonymy uvidím vládu, když nahlédnu do pokladnice Merriam-Webstera. Ale není tomu tak. Pravděpodobným důvodem pro tuto absenci může být to, že v případech, kdy vláda dělá to, co se předpokládá, že bude dělat, a dělá to dobře, pak může být dobrou na místo toho, aby byla bottleneckem. Bohužel tyto případy se zdají být rostoucí měrou vzácné.

 

koniklece.jpg

 

Nicméně, víte, že před nedlouhou dobou zde bylo místo, jehož vláda se nazývala sama „Svobodným státem Bottleneck“? Nedělám si blázny. Zde jsou nějaké detaily:

● Svobodný stát Bottleneck, sídlící mezi Francií a Německem, existoval pro dobu čtyř let a jednoho měsíce, od ledna 1919 do února 1923 a chlubil se populací o 17 tisících obyvatel [podle jiných zdrojů zde od 1. VII. 1920 bylo zavedeno opět německé okresní úřadování, pozn. překladatele],
● Jeho hlavním městem byl Lorch, město na řece Rýně, jehož starosta byl zvolen presidentem země,
● Země vydávala vlastní pasy, mince, měnu a známky, vše dnes vysoce ceněné sběrateli, 
● Protože země nebyla formálně uznávána zeměmi se kterými sousedila, Bottleneckři nemohli otevřeně obchodovat s Francouzi anebo Němci. Tak si vydělávaly pašováním a příležitostně i únosy vlaků a člunů [což jistě není chválihodným činem, mělo jít však o jeden únos vlaku s uhlím, jehož dovoz do státu byl Dohodovými mocnostmi blokován, pozn. překladatele].

Země získala své zvláštní jméno od svého geografického tvaru, výsledku kruhových zón dohodové okupace po porážce Německa v první světové válce. Předpokládalo se, že se zóny budou překrývat, ale to se nestalo, což vedlo k vytvořen i pásu země mezi nimi, kterýžto pás vypadal na mapě jako bottleneck (česky by se nejspíše řeklo hrdlo láhve; německý název byl Flaschenhals). Ironické, ne? Že nekompetentní tvůrci vládních map bezděky vytvořily nikým nenárokovaný kousek původně německé půdy, jehož samotný tvar se podobá jak vinné lahvi tak běžnému „fungování“ samotné vlády, jmenovitě zpomalování anebo zastavování svobodných sil a pokroku. 

Bottleneck získal svoji vlastní kapitolu ve fascinující knize Gideona Defoe „An Atlas of Extinct Countries“ (česky by šlo asi napsat Atlas zaniklých zemí). Defoe píše o jeho obyvatelích: „Vydávaly nouzovou měnu, která byla charakteristická obrázkem místního žádaného nápoje. Někdy vystrkovali zadky na francouzskou posádku ubytovanou na jejich východních hranicích. Bottleneck přišel ke svému konci, když se Francouzi rozhodli okupovat celé Porúří [v roce 1923] – jako odpověď na Němci opakované nesplácení reparací za 1. světovou válku – ale, v roce 1994 se někteří obyvatelé bývalého státu, tento stát pokoušeli oživit, jmenovali ministry a i vydávali pasy. Nejsou nikde uznávány, ale obsahují voucher, za který dostanete večeři o třech chodech plus slevu na lokálně vyráběné víno. [Dnes je opět to co bývalo Bottleneckem součástí Německa.]

Pokud by Francouzi neobsadili Svobodný stát Bottleneck v roce 1923 nebo pokud by se kuriosní malá enkláva znovu objevila jako samostatná země po druhé světové válce, kdo ví kde mohla být? Mohla být úspěšným mikrostátem, kterých je dnes na světě několik. Žel Bohu, země Bottleneck již více neexistuje, ale její jméno přetrvává jako charakteristika, ale její název přetrvává jako popis toho, s čím se všichni musíme potýkat, když narazíme na státní byrokracii. Možná zde bude jednou země nazývaná „Oblast motorových vozidel.“