Argentinskou „libertariánskou“ revoluci vám přinesly argentinské elity
[Autor Jose Nino. Vyšlo dne 12.VII.2025 na webu Occidental Observer pod názvem "Argentina’s “Libertarian” Revolution Was Brought to You by Chabad". Přeložil T. Macháček]
Na tomto webu se zabýváme čas od času děním v Argentině, kde nový president Javier Milei po dlouhé hospodářské agonii přistoupil k výrazným hospodářským reformám. V dnešní době je u nás a obecně v Evropě nedostatek inspirace stran hospodářských reforem, a proto je nutné dívat se jinam, třeba i na druhý konec světa. Zajímají nás širší souvislosti i aspekty takovýchto reforem. Níže uvedený článek se zabývá tím, zda je argentinská libertariánská revoluce hnutím zdola anebo ze shora.
Ještě před svým monumentálním vítězstvím nad Sergiem Massou v listopadu 2023 byl Javier Milei excentrickým politickým analytikem, který měl zálibu v kontroverzích a ostře kritizoval argentinský politický establishment. Milei si udělal jméno tím, že se hlásil k libertariánským principům – dokonce pojmenoval své psy po libertariánském intelektuálovi Murraym Rothbardovi.
Před rokem 2023 by se myšlenka, že se Milei stane prezidentem Argentiny, běžnému politickému pozorovateli zdála přitažená za vlasy. Ale když člověk uzavře faustovskou smlouvu s Elsztainem a mocnými sítěmi židovské elity v Argentině, i ty nejméně pravděpodobné politické ambice se mohou náhle zhmotnit.
Elsztain je významný argentinský podnikatel, který je všeobecně uznáván jako jeden z nejvlivnějších židovských lídrů a podnikatelů v Jižní Americe. Narodil se 26. ledna 1960 v Buenos Aires a vybudoval rozsáhlé stavební impérium, přičemž udržuje hluboké vazby na židovské komunity po celém světě a má významné kontakty v Izraeli.
Elsztain je předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti IRSA (Inversiones y Representaciones Sociedad Anónima), největší argentinské realitní společnosti, která se obchoduje na burze v Buenos Aires i na newyorské burze. Jeho dědeček, Isaac Elsztain, ruský židovský imigrant, který dorazil do Argentiny v roce 1917, založil IRSA v roce 1943.
Mimo realitní sektor Elsztain ovládá obrovské zemědělské impérium prostřednictvím společnosti Cresud, která hospodaří na zhruba 850 000 hektarech půdy v Argentině, Brazílii, Bolívii a Paraguayi. Dále je prezidentem Banco Hipotecario, přední argentinské hypoteční banky, a má rozsáhlé zájmy v těžebním průmyslu prostřednictvím společnosti Austral Gold Limited.
Jeho obchodní úspěch je pozoruhodný. Podle zpráv začal jeho vzestup v 90. letech, kdy získal investici 10 milionů dolarů od miliardáře George Sorose, která pomohla proměnit skomírající podnik jeho dědečka v největší argentinské obchodní impérium. Navzdory populárnímu mýtu, který tuto událost líčí jako náhodné setkání, argentinské noviny La Nación odhalily, že schůzka se Sorosem byla ve skutečnosti zprostředkována Elsztainovými kontakty v židovské komunitě v Buenos Aires, které mu otevřely dveře k mocnému podnikateli.
Jeho vzestup, podpořený elitními sítěmi, nezůstal bez povšimnutí ani v zahraničí. Izraelská média často označují Elsztaina za „nejbohatšího Žida Jižní Ameriky“. Pokud jde o jeho spojení s širším židovstvem, Elsztainův vztah k argentinské židovské komunitě je hluboký a trvá již několik desetiletí. Je prezidentem Chabadu v Argentině a předsedou správní rady Světového židovského kongresu. Jeho zapojení do židovských institucí začalo na konci 70. let, kdy se jeho rodiče účastnili kabalistických přednášek rabína Avrahama Josefa Polichenca, což rodinu přivedlo blíže k hnutí Chabad.
Chabad – známý také jako Lubavič, Chabad-Lubavič či Habad – je významná větev chasidismu, vyznačující se intelektuálním přístupem k židovské mystice a rozsáhlou globální sítí. Název Chabad je akronym pro hebrejská slova chochma (חָכְמָה, „moudrost“), bina (בִּינָה, „porozumění“) a da’at (דַּעַת, „poznání“), a stal se mocným nástrojem židovského vlivu ve Spojených státech, Rusku a Argentině. Elsztain je klíčovým partnerem Chabadu nejen v Argentině, ale i po celém světě, podporuje vše od vzdělávacích programů po sociální služby. Elsztain byl stoupencem lubavičského rebbeho, rabína Menachema Mendela Schneersona. V jednom známém příběhu se Elsztain v roce 1991 zeptal rebbeho na radu ohledně investice 15 milionů dolarů na burze, na což mu rebbe doporučil, aby se zaměřil na nemovitosti – rada, která se ukázala být mimořádně prozíravá a zisková.
Elsztain je také široce známý jako klíčový dárce projektu Taglit-Birthright, který organizuje vzdělávací cesty do Izraele pro mladé anglicky mluvící Židy, a zastává titul prezidenta Taglit-Birthright Israel v Argentině. Nejvýznamnější spojení s Izraelem ale přišlo prostřednictvím jeho velké investice do společnosti IDB Holding Corp., jednoho z největších izraelských konglomerátů. Od roku 2012 investoval více než 100 milionů dolarů na záchranu společnosti, která se ocitla v problémech pod vedením izraelského podnikatele Nochie Danknera.
Prostřednictvím svého podílu v IDB získal Elsztain významné vlastnictví několika hlavních izraelských korporací, včetně společnosti Cellcom, největšího mobilního operátora v zemi, a Shufersal (známé také jako Super-Sol), jednoho z největších izraelských supermarketových řetězců. Elsztainova investice do IDB byla popsána jako jeho „první velká investice v Izraeli“. Pro tohoto židovského magnáta znamenalo investování v Izraeli osobní zlom; jak řekl: „Nejlepší část mého života začala, když jsem investoval v Izraeli.“
Navzdory významným problémům a nakonec i ztrátě kontroly nad IDB v roce 2020 zůstal Elsztain Izraeli oddaný, když prohlásil, že investuje „pro své pravnuky“ a považuje Izrael za „úžasné místo pro investice“.
Zvláště pozoruhodné je, kde se životní dráhy Mileie a Elsztaina protínají. Elsztain a Milei se poprvé setkali na fóru Llao Llao v dubnu 2023, každoročním setkání argentinské podnikatelské elity, které Elsztain pořádá ve svém luxusním hotelu v Bariloche. Toto setkání „Círculo Rojo“ (Rudý kruh) se ukázalo být výchozím bodem toho, co se stalo důvěrným vztahem. Chilský deník La Tercera uvedl, že mezi nimi vzniklo tak silné pouto, že je dnes tento podnikatel považován za nejbližšího prezidentova spojence.
Nejdůležitější je, že Elsztain sloužil jako klíčový duchovní most mezi Mileiem a židovskou komunitou, zejména ortodoxním hnutím Chabad Lubavič. Více zdrojů potvrzuje, že Elsztain byl klíčovou osobou, která Mileie uvedla do prostředí Chabadu. Jak uvedl jeden zdroj pro argentinský zpravodajský web La Política Online: „Eduardo je klíčem k Chabadu v Argentině.“ Toto spojení bylo zprostředkováno prostřednictvím rabína Tzviho Grunblatta, ředitele Chabadu v Argentině, který údajně „propojil [Mileie] s některými velkými podnikateli“, včetně Elsztaina.
Elsztain nadále poskytuje Mileiovi klíčové platformy pro setkávání s argentinskou podnikatelskou elitou. Jedním z příkladů bylo fórum Llao Llao v roce 2024, kde Elsztain hostil Mileie jako hlavního řečníka před publikem složeným z předních generálních ředitelů.
Elsztainovy politické aktivity však byly zkomplikovány jeho zapojením do několika vysoce sledovaných mezinárodních finančních skandálů. V kauze Panama Papers z roku 2016 byl uveden jako provozovatel offshore společností na Britských Panenských ostrovech a v dalších daňových rájích během 90. let. Tyto entity údajně sloužily k venezuelským realitním investicím a byly spravovány ve spolupráci s jeho tehdejším obchodním partnerem Marcelem Mindlinem.
O rok později, v roce 2017, Paradise Papers dále odhalily Elsztainovo využívání offshore struktur. Patřily mezi ně fond Latin America Capital Partners II LP v Bermudách, propojený s Georgem Sorosem, a také Elsztain Realty Partners Master Fund LP a Dolphin Global Fund, posledně jmenovaný se sídlem na ostrově Man s aktivy v hodnotě 400 milionů dolarů. Tyto offshore transakce odhalily také vazby na Luise Caputa, který působil jako ministr financí za prezidenta Mauricia Macriho a nyní zastává funkci ministra hospodářství v Mileiho vládě.
Za libertariánskými gesty a ekonomickými reformami se tak skrývá hlubší uspořádání – takové, které hovoří méně o populistické vzpouře a více o konsolidaci elit. V Argentině Javiera Mileie se zdá, že určité dveře se otevřou jen tehdy, když znáte toho správného rabína.