Jdi na obsah Jdi na menu
 


Komunismus

Příspěvky

Za komunistů bylo lépe? Komunisté: náš průmysl je zastaralý

13. 5. 2014

| Rubrika: Komunismus

V této části se vrátíme znovu k problematice průmyslu. Podíváme se do stenoprotokolů 9. schůze České národní rady (ČNR) ze dne pondělí 11. dubna 1988.

 

Za komunistů bylo lépe? Zamyšlení nad kriminalitou

5. 5. 2014

| Rubrika: Komunismus

O kriminalitě, korupci a úplatkářství za komunismu jsem již psal v 5. kapitole. Nyní se krátce zamyslíme nad kriminalitou dnes a tehdy. Nepůjde zde o žádnou důkladnou analýzu.

 

Za komunistů bylo lépe? Zastaralé zdravotnictví a sociální péče

28. 4. 2014

| Rubrika: Komunismus

Zastaralé zdravotnictví a sociální péče za komunismu pohledem komunistů.

 

Za komunistů bylo lépe? Náhradní díly na auta? Nejsou

24. 4. 2014

| Rubrika: Komunismus

Došli jsme v tomto historickém pojednání o nedostatcích a jiných (nejen) hospodářských potíží minulého režimu zhruba do poloviny. Dnes se v České republice vyrábí a montuje mnohem více automobilů než v době před rokem 1989 (i když nákladních aut se nyní u nás produkuje o dost méně). Jedna věc je však automobily vyrobit, druhá věc je již vyrobená auta udržet v provozuschopném stavu. K tomu je potřeba mít samozřejmě náhradní díly.

 

Nedostatky v zásobování pohledem komunistů

14. 4. 2014

| Rubrika: Komunismus

V této kapitole se podíváme na nedostatky v zásobování pohledem schůzí České národní rady (ČNR). Ve stenoprotokolech těchto schůzí jde o velmi rozsáhlé téma. Vybereme tedy jen některá vystoupení. Budeme se pohybovat na rozdíl od 4. části v letech 1986 až 1987.

 

Za komunistů bylo lépe? Máme republiku rudou, kradu, kradeš, kradou

28. 3. 2014

| Rubrika: Komunismus

Hospodářská kriminalita a rozkrádání za komunismu.

 

Za komunistů bylo lépe? Otázka sociální

15. 3. 2014

| Rubrika: Komunismus

Nyní přejdeme k problému sociální otázky za komunismu. K tomu nám převážně poslouží kniha „Základy sociální péče“ vydaná péčí nakladatelství Portál. Detailní citace z této knihy najde čtenář v e-knize „U rudého snědeného krámu“.

 

Za komunistů bylo lépe? Komunisté o nedostatcích, pracovní morálce, nečistotě a zastaralosti průmyslu

28. 2. 2014

| Rubrika: Komunismus

Komunisté o nedostatcích, pracovní morálce, nečistotě a zastaralosti průmyslu.

 

Za komunistů bylo lépe? Textilní průmysl

24. 2. 2014

| Rubrika: Komunismus

Po listopadové revoluci odešla do historie velká část českého textilního průmyslu. Běžně se soudí, že tato část podlehla tlaku nové konkurence z Asie a nepovedené privatizaci. Na tom pravda nějaká bude, protože za poslední dobu se značně zmenšil textilní průmysl i v méně vyspělých státech vyspělé Evropy, které nebyly součástí komunistického bloku. V těch hodně vyspělých zemích zmizel ve prospěch jiných odvětví už relativně před dávnou dobou. V této části si však ukážeme, že takový pohled není úplný, a že ve skutečnosti tento průmysl již značně upadl v době vlády komunismu

 

Za komunistů bylo lépe? Nejen maso a toaletní papír někdy nebyly

21. 2. 2014

| Rubrika: Komunismus

Prý někdy za komunistů nebývalo maso a jiné věci, tvrdí a píší někteří lidé. Bohužel se tito lidé pak již většinou neobtěžují uvést nějaké konkrétní příklady a uvést případně i prameny, ze kterých čerpali. V dějepisné literatuře lze přitom nalézt k tomuto tématu poměrně dost věcí.