Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kniha návštěv

Zde je (provizorní) kniha návštěv. Můžete zde zanechat svůj kratší komentář nebo dotaz. Autor však nezaručuje, že na vše z časových důvodů dokáže odpovědět. Urážky a nepatřičné komentáře budou smazány. Stejně jako pokusy o chatování. Pište prosím stručně. Pokud máte pocit, že musíte reagovat obsáhlejším příspěvkem, tak prosím použíjte svůj blog či jinou vaši spřátelenou stránku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: výzkum o šmejdech

H.Mudrová,26. 3. 2015 10:22

nepodceňujte naše seniory ;-) Většina z nich nadělala dluhy ještě v úplné síle kolem šedesátky, což je dnes ještě předdůchodový věk. Jen se to hodně táhlo a exekuce je dorážely :-(

Re: Re: Re: Re: Re: výzkum o šmejdech

HRK,26. 3. 2015 10:39

Aha, tak to samozřejmě může také být. Ale to už je pak selhání těch daných lidí. Možná ovlivněné životem v socialismu, kdy něco takového nebývalo. I když já vím, že i v té době nějaké půjčky bývaly. Bylo by zajímavé zjistit, o těchto půjčkách více.

k patologii v socialismu

H.Mudrová,3. 1. 2015 9:31

Něco mi v tom článku neznělo správně. Nebo dostatečně. Doporučuji Vám projít si časopis Reportér z let 1968 a 1969, Kriminalistické sborníky z dob socialismu a také existoval jakýsi občasník Politika v letech kolem 1968-69. V těch letech "krize" se tady psalo dost otevřeně a v kriminalistickém sborníku se snažili leccos analyzovat, včetně hospodářské kriminality. Samozřejmě tohle už muselo být tendenční - ale to byly i projevy poslanců z nichž citujete.

Re: k patologii v socialismu

HRK,6. 1. 2015 9:35

Dobrý den, děkuji za informace, někdy se na to podívám. Já se většinou zabýval normalizací, tak od toho 1975 do 1989. Tendenční být poslanci samozřejmě mohli a někteří asi i byli, ale zase jiní si celkem servítky moc nebrali a byli dost kritičtí. Četl jsem, že v té době se celkem uplatňovala stranická demokracie.

Re: Re: k patologii v socialismu

H.Mudrová,29. 1. 2015 10:50

Máte jistě pravdu v tom, že po r. 1975 už mohl být leckdo ostřejší. Za prvé už pominulo prvotní běsnění, za druhé mohl mít dotyčný kritik nějak krytá záda - nebo úspěšně vytvořil zdání, že tomu tak je. V posledních letech před revolucí už to mohlo být hodně volné. Já to všechno vnímala víc právě v od roku 74-75 a proto mne tolik "oslňují" léta šedesátá. Tím spíše cítím znovu tu deku nad svým dospíváním. a také si lépe vážím těch, kdop se nebáli mluvit třeba i během výuky.

otazka

Myskin,30. 12. 2014 9:32

Ne až tak divoký „divoký“ kapitalismus (2014, 296 stran).
....
mohli by ste prosim tuto knizku dat k dispozicii v elektronickej podobe?

Re: otazka

HRK,2. 1. 2015 19:53

Zdravím. Napište mi na mail v kontaktu.

Výborný web

Šuster Matěj,21. 11. 2014 8:47

Výborný web!

recenze knihy p.Pavly Kodymové

H.Mudrová,28. 10. 2014 14:22

Děkuji za obšírnou recenzi (a polemiku) knihy o sociálních pracovnicích za první republiky. Kniha mi unikla, protože zřejmě vyšla až po mém absolutoriu (a autorka mlčela jako ryba, když jsme spolu byly v kontaktu), takže jsem se s jejím názvem setkala až v článku v Listech sociální práce. narazila jsem už dříve na rozpory ve vnímání detailů sociální práce a myslím si, že tato záležitost ještě dlouho nebude opravdu detailně zpracovaná. Přesto vidím, že má veliký smysl ohlížet se do historie a vědět, že mnoho problémů není zcela nových a neznámých a že se na jejich řešení mohou podílet převzaté zkušenosti z dob minulých.

"Za komunismu"

Miroslav Košvanec,17. 8. 2014 19:34

Dobrý den,
je mi 58 let a tak jsem dosud prožil větší část života v socialistickém Československu. Ta doba se ve sdělovacích prostředcích už delší čas nazývá "za komunismu". Vadí mi na tom, že to není pravda. Byl tu socialismus, který v "normalizačních letech" dostal od soudruhů alibistický přídomek "reálný"...
Uznávám, že mohu být zpozdilým nevzdělancem, který se ptá na něco, co je všem ostatním dávno jasné, ale prostě je ptám, proč se říká socialismu komunismus?
Děkuji za případnou odpověď.

Re: "Za komunismu"

HRK,20. 8. 2014 16:25

Nejspíše to bude proto, že se ti protagonisté nezývali sami sebe komunisty a ne třeba reálnými socialisty nabo státními komunisty či státními socialisty (což by bylo dle mého přesnější, ale nepoužívá se to) apod. Navazovali také v něčem na K. Marxe a B. Engelse. K. Marxe a B. Engelse jde interpretovat různě, může si vybrat anarchokomunista (zde lze prý vybírat zejména od mladšího Marxe), komunitarista, ale i státní komunista.

.......

Orland,2. 8. 2014 12:01

Líbí se my odpor proti komunistům na těchto stránkách ale ne však v podání urážek a prázdných slov ale v podobě faktu.